phone +48 698 913 733 email redakcja@edufakty.pl

W duchu polskości

EduFakty > Blog technologiczny > Aktualności > W duchu polskości

W duchu polskości

8 lipca 2019 | Edufakty | Aktualności

– Towarzystwo Polskie im. Tadeusza Kościuszki to nie tylko szkoła języka polskiego, ale też jedna z ostatnich wysp polskości w tych stronach – mówi Nina Poremska, prezes Towarzystwa

Często polonijna młodzież bierze udział w podobnych przedsięwzięciach jak obóz językowy „Język polski ostoją tożsamości narodowej”?

 Na początku chcę serdecznie podziękować Senatowi RP, że nie zapomina o nas. W ubiegłym roku dzięki finansom Senatu i organizacji Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego także mogliśmy gościć w Polsce wraz z dziećmi i młodzieżą. Gdyby nie to wsparcie, większość z nie miałaby szans na taką przygodę.

Czym na co dzień zajmuje się Towarzystwo Polskie im. Tadeusza Kościuszki?

Dbaniem o polskość wśród mieszkających w Łucku, czy generalnie Wołyniu, Polaków. Organizujemy imprezy kulturalne, integrujemy środowisko, modlimy się wspólnie. Choć oczywiście naszym oczkiem w głowie jest szkoła polska do której uczęszcza ponad 200 uczniów.

Czy ma ona charakter stacjonarny?

Niezupełnie, raczej wieczorowy. Korzystamy z gościnności innych placówek, choć oczywiście marzy się nam własny kąt. Bo to coś więcej niż li tylko nauka języka polskiego. Staramy się wychowywać dzieci w duchu polskości, zapoznajemy z literaturą, kulturą, historią, ale i też tradycją, zwyczajami, które tu zanikły.

To spotkanie jest też doskonałym dopełnieniem tych działań

Oczywiście, dzieci widzą jak piękna jest Polska, jak bogata nie tylko materialnie, ale przede wszystkim kulturowo i historycznie. Czują dumę z polskości i marzą, by tu zamieszkać na stałe. Jeszcze raz dziękuję Senatowi i Instytutowi Pamięci i Dziedzictwa Kresowego za taką możliwość.

Rozmawiała Aleksandra Osadczy