phone +48 698 913 733 email redakcja@edufakty.pl

EduFakty > Blog technologiczny

Patronat Edufaktów. Kursy w ramach projektu Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej

| Aktualności

Edufakty patronują projektowi Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej. W jego ramach zostały przygotowane i udostępnione kursy e-learningowe dla nauczycieli. Zapraszamy do ich lektur.

Zestaw kursów dla nauczycieli

Patronat Edufaktów: Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej – spotkanie na Słowacji

| Aktualności

Pandemia nieco odpuściła, dlatego projekt Profesjonalizacji Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej realizowany w ramach programu Erasmus+ nabiera tempa. – Część kursów już jest gotowa, pozostałe są w trakcie przygotowań – wylicza Maciej Kułak, koordynator projektu.

– Sporo uwagi poświęciliśmy cyberzagrożeniom – wskazuje Agnieszka Dziedzic, przedstawiciel partnera projektu z firmy Eduexpert – To poważne, a ciągle nazbyt ignorowane wyzwanie, które stoi przed nauczycielami, pedagogami i szkolnymi psychologami.

Celem projektu jest pomoc, także i w tym względzie, nauczycielom. – Ciągle wiedza w kwestii cyberzagrożeń, przemocy w internecie, łamania prawa jest tematem nieznanym w polskich szkołach. Tymczasem młodzież gros swego czasu spędza właśnie w sieci – wskazuje prof. Miroslav Gejdos – Nauczyciele muszą być przygotowani na te wyzwania.

Celem projektu jest wypracowanie modelowego systemu wsparcia psychologicznego oraz rozwoju zawodowego w tym zakresie dla nauczycieli przez partnerów z Polski, Słowacji i Cypru. Projekt dedykowany jest dla nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Głównym działaniem w projekcie jest opracowanie kursów e-learningowych z zakresu: psychologii stresu / lęków u dzieci i dorosłych, uzależnień (rodzaje, mechanizmy, profilaktyka oraz leczenie), podstawowych technik (tzw. Interwencji) terapeutycznych, cyber zagrożeń, cyber bezpieczeństwa, mindfulness w szkole, mindfulness do samodzielnej pracy nauczyciela, bezpłatnych i dostępnych za pośrednictwem internetu adresowanych do: – nauczycieli, wychowawców, ośrodków kształcenia formalnego i nieformalnego.

więcej informacji na stronie platformie projektu http://pppkn.instytutkresowy.com.pl

(qm)

Patronat Edufaktów: Spotkanie w ramach projektu Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej

| Bez kategorii

Trwają prace w ramach projektu Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej w ramach programu Erasmus +

Uczestnicy programu spotkali się w Lublinie. – Niestety ze względu na pandemię nasze bezpośrednie kontakty są ograniczone – mówi prof. Miroslav Gejdos z Katolickiego Uniwersytetu w Rożemberoku. – Kontaktujemy się głównie drogą elektroniczną, ale co najważniejsze prace postępuję.

Uczestnicy projektu aktywnie pracują z nauczycielami i ekspertami. – Już powstają szkice kursów e-learningowych. Liczymy, że będą przydatne nauczycielom, pedagogom i psychologom – wylicza Maciej Kułak, przedstawiciel lidera projektu.

– Pracujemy też nad częścią informatyczną – wskazuje Agnieszka Dziedzic, przedstawiciel partnera projektu – Kursy będą intuicyjnie dostępne, proste w obsłudze i bogate w treści.

Celem projektu jest wypracowanie modelowego systemu wsparcia psychologicznego oraz rozwoju zawodowego w tym zakresie dla nauczycieli przez partnerów z Polski, Słowacji i Cypru. Projekt dedykowany jest dla nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus +

Edufakty patronem medialnym projektu Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej

| Aktualności

 Edufakty zostały patronem medialnym projektu Profesjonalizacja Psychologiczna Kadry Nauczycielskiej realizowanego w ramach programu Erasmus+

Celem projektu jest wypracowanie modelowego systemu wsparcia psychologicznego oraz rozwoju zawodowego w tym zakresie dla nauczycieli przez partnerów z Polski, Słowacji i Cypru. Projekt dedykowany jest dla nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Powstałe materiały oraz szkolenia e- learningowe zostaną przetłumaczone na języki poszczególnych partnerów. Językiem komunikacji i głównie obowiązującym w projekcie będzie język angielski.
Głównym działaniem w projekcie jest opracowanie 7 innowacyjnych kursów e-learningowych z zakresu: psychologii stresu / lęków u dzieci i dorosłych, uzależnień (rodzaje, mechanizmy, profilaktyka oraz leczenie), podstawowych technik (tzw. Interwencji) terapeutycznych, cyber zagrożeń, cyber bezpieczeństwa, mindfulness w szkole, mindfulness do samodzielnej pracy nauczyciela, bezpłatnych i dostępnych za pośrednictwem internetu adresowanych do: – nauczycieli, wychowawców, ośrodków kształcenia formalnego i nieformalnego.
W ramach działań w projekcie eksperci opracują m.in. atrakcyjne kursy e-learningowe dostępne na platformie projektu http://pppkn.instytutkresowy.com.pl

(qm)

Adam Mickiewicz i Ukraina

| Bez kategorii

Kim był Adam Mickiewicz? Jakie miał związki z Ukrainą? Dlaczego warto zgłębić jego twórczość? To tylko kilka z tematów poruszonych w ramach projektu „U stóp moich kraina dostatku i krasy: Adam Mickiewicz i Ukraina” realizowanego w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

 

Tegoroczne spotkanie przebiegało w sytuacji nadzwyczajnej. Cała Europa, cały świat walczy z COVID, dlatego konieczna była zmiana formuły spotkania. Młodzież tym razem zamiast bezpośrednio, spotkała się wirtualnie. – Szkoda, tak czekaliśmy na wspólne spotkanie z naszymi rówieśnikami z Polski – nie kryła żalu Darynka z Łucka. – Nam też jest bardzo przykro. Naprawdę nie wiem jak się uda przeprowadzić projekt w sposób wirtualny – dodawał Antoś z Warszawy.

U stóp moich kraina dostatku i krasy – link do projektu

Także koordynatorzy zastanawiali się czy uda się udźwignąć stan nadzwyczajny… na szczęście się udało. Młodzi ludzie (przyzwyczajeni już do wirtualnego trybu życia) szybko zaaklimatyzowali się do pandemijnych warunków. Wirtualne wykłady i warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Szczególnie gry i zabawy językowe, którymi młodzież raczyła się nawzajem. – Wiele słów, które po polsku brzmią podobnie jak ukraińskie, znaczą zupełnie coś innego – wskazuje Ola z Lublina – Śmiechu było co niemiara.

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego przekazał też partnerom ukraińskim sprzęt niezbędny do realizacji projektu, co niezwykle ucieszyło zarówno młodzież i rektora prof. Anatolija Tsosia, który dziękował zarówno za chęć współpracy, jak i tak ważny w czasach izolacji sprzęt.

   

Niezwykle ważną i eksperymentalną częścią projektu były wirtualne warsztaty połączone z pracami nad komiksem. – Musieliśmy się odpowiednio dobrać i podzielić zadaniami – wskazywał Jarek z Łucka – trochę było z tym zabawnych sytuacji, jak taka, gdy zarówno my jak i koledzy z Polski zrobiliśmy dwa oddzielne i niepasujące do siebie elementy zadania – nie kryje śmiechu. Koniec końców powstał komiks, który był prezentowany wśród młodzieży w obu krajach.

Tutaj można znaleźć link do komiksu w różnych wersjach

    

Mimo, że młodzież chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowała nad projektem liczą, że kolejne odbywać się już będą w tradycyjnej formie. – Nic nie zastąpi wspólnych spotkań – konkludują wspólnie młodzi uczestnicy projektu.

Patronat medialny nad projektem objął portal edukacyjny EduFakty.pl

U stóp moich kraina dostatków i krasy. Adam Mickiewicz i Ukraina

| Bez kategorii

Na Wydziale Pedagogiki i Pracy Socjalnej uroczyście zakończono wspólny projekt Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz naszego uniwersytetu w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W wydarzeniu obok przedstawicieli lidera Macieja Kułaka, wiceprezesa IPiDzK wzięli udział m.in. J.M Rektor, prof. Anatolii Tsos, dziekan wydziału doc. Włodzimierz Antoniuk, kadra naukowa wydziału.

Pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom. – Pierwotnie planowaliśmy bezpośrednie spotkania młodych ludzi w Polsce i na Ukrainie – mówi Maciej Kułak, koordynator z ramienia lidera projektu. – Niestety, ze względu na wirus musieliśmy się przenieść do wirtualnej rzeczywistości – dodaje doc. Maria Fenko, przedstawiciel uniwersytetu.

Choć z dystansu młodzi ludzie z Polski i Ukrainy chętnie brali udział w codziennych spotkaniach. Tam obok wykładów, zajęć warsztatowych odbywały się też ciekawe gry i zabawy związane z kulturą, tradycją i historią obu narodów. W trakcie trwania projektu został przekazany młodzieży z Polski i Ukrainy sprzęt komputerowy umożliwiający realizację zdalnych spotkań.

Desktop Experience, czyli co czeka tradycyjne komputery

| Bez kategorii

Nowa usługa Samsung DeX, będąca skrótem od Desktop Experience umożliwia korzystanie ze smartfona lub tableta jak z tradycyjnego komputera.

Podłączenie mobilnego urządzenia firmy Samsung do zewnętrznego wyświetlacza (np. monitora lub telewizora) pozwala uruchomić specjalny tryb DeX, w którym na ekranie zewnętrznym mamy podobnie wyglądające środowisko, jak w systemie Windows firmy Microsoft. – Dzięki temu można stworzyć mobilne biuro dla pracownika z wykorzystaniem tylko i wyłącznie jego telefonu lub tabletu firmy Samsung – wskazuje Jakub Płonka, Technical Account Manager w Samsung R&D Institute Poland  – Pierwsza generacja naszego rozwiązania wykorzystywała stację dokującą, natomiast obecnie korzysta się z kabla i nowoczesnego standardu szybkiego połączenia USB C.

DeX pozwala na uruchomienie aplikacji i swobodną w nich pracę. Oczywiście, jeśli są do tego przystosowane. Inne, otwierają się w specjalnym oknie. – W szybkim tempie przybywa jednak aplikacji zgodnych z trybem DeX, które pozwalają na pracę z wykorzystaniem całej powierzchni ekranu – dodaje Jakub Płonka

Dzięki współpracy m.in. z firmą Google, w trybie DeX dostępny jest cały pakiet MS Office, jakże kluczowy dla biznesu i edukacji.

Dla biur, urzędów I szkół rozwiązanie to znacznie rozwiązanie ograniczy liczbę urządzeń wykorzystywanych przez pracowników i równocześnie zapewnia swobodę pracy niezależnie od miejsca, w którym się obecnie znajdują. Może też służyć do zdalnego nauczania czy indywidualnego toku studiów. – Warto podkreślić fakt, że pracownik niezależnie od miejsca ma wszystkie potrzebne informacje przy sobie – w telefonie, tablecie. Wystarczy podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, mysz i klawiaturę, by wygodnie pracować. – wyylicza Jakub Płonka. I dodaje: – Dzięki wykorzystaniu rozwiązań naszych partnerów można dodawać kolejne funkcjonalności, takich jak np. podpis biometryczny, do którego można wykorzystać smartfon i dołączony do niego rysik.

A jak to działa w praktyce? Pracownik przychodzi do biura, podłącza swój telefon lub tablet do monitora i już może rozpocząć pracę. Następnie, jeśli wymaga od tego sytuacja, może odłączyć urządzenie i wyjść z biura, czy szkoły żeby wykonać zdjęcie np. do projektu. Po powrocie do biura i ponownym podłączeniu telefonu lub tabletu wraca do pracy, mając przy tym wszystkie potrzebne materiały na jednym urządzeniu. Urządzenia Samsung może być równocześnie stacją roboczą, czytnikiem kodów QR, a także narzędziem do zawierania umów z wykorzystaniem podpisu biometrycznego. – Te wszystkie funkcjonalności są możliwe przy kupnie tylko jednego, odpowiedniego urządzenia. – wskazuje Jakub Płonka – Warto dodać, że system DeX pozwala na wyświetlanie dwu różnych treści na wyświetlaczu telefonu i na zewnętrznym monitorze. Dodat- kowo wszystkie dane zabezpiecza nasza platforma Knox.

W raporcie Gartnera z 2019 r. zbadano rozwiązania zabezpieczeń różnych producentów przez porównanie podstawowych funkcji zabez- pieczeń systemu operacyjnego wbudowanych w platformy urządzeń mobilnych oraz możliwości zarządzania zabezpieczeniami w przedsiębiorstwie.

(mk)

Tu znajdą Państwo szczegółową instrukcję obsług Samsung DeX

Komiksowy Sienkiewicz – do pobrania i czytania

| Aktualności

 

Szlakiem Sienkiewicza – kultura, historia, tradycja: w poszukiwaniu wspólnych wartości to projekt realizowany przez uczniów i studentów z Polski i Ukrainy.  Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak na łamach EduFaktów mówiła opiekun projektu Aleksandra Osadczy, jego celem jest promocja twórczości i dziedzictwa wybitnego noblisty nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na Ukrainie –

Dlatego młodzież przez prawie dwa tygodnie podróżowała i konstatowała jego twórczość.

– Byliśmy w Kamieńcu, Wiśniowcu i innych miejscach tak związanych z Henrykiem Sienkiewiczem, rozmawialiśmy o nim i jego twórczości. – wspominała Andrianna Łaptuta z ukraińskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Efekt… wymyślony i zredagowany komiks poświęcony Sienkiewiczowi. Miłej lektury.

Komiks – wersja polska

Komiks – wersja ukraińska

 

Język polski ostoją tożsamości narodowej

| Aktualności

 

Wykłady, warsztaty, spotkania z naukowcami, wizyty w Zamościu, Lublinie i Warszawie – terminarz uczestników obozu “Język polski ostoją tożsamości narodowej” był niezwykle napięty.

– Mogę tylko powiedzieć dziękuję – ze wzruszeniem mówiła Nina Poremska, prezes Polskiego Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszko. – To cudowny i niezwykle cenny czas. Przede wszystkim dla naszej młodzieży, która w tym momencie decyduje o swojej przyszłości. Wszyscy chcą wrócić do kraju. Tak to nie pomyłka. Wrócić, a nie wyjechać do Polski. Czują się i są Polakami.

To już drugie spotkanie organizowane przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego we współpracy z Towarzystwem Polskim im. Tadeusza Kościuszki w Łucku. Dzięki wsparciu Senatu RP ponad 20 dzieci i młodzieży wzięło udział w warsztatach językowych i seminariach, a także odwiedziło Zamość, Lublin i Warszawę.

-Ta tradycja, historia, architektura to coś niesamowitego – wspomina Ola, która zamierza wyjechać na studia do Polski. – Naprawdę jestem dumna ze swego pochodzenia. A co mnie najbardziej zachwyciło? Bezsprzecznie Warszawa. To fantastyczne miasto o niesamowitej i tragicznej historii.

Młodzież z niezwykłym zainteresowaniem słuchała wykładów prof. Włodzimierza Osadczego z KUL, który opowiadał o unii polsko-litewskiej, a także Jerzego Rosiaka o twórczości Henryka Sienkiewicza. – Naprawdę miał trzy żony i każda miała na imię Maria – pytały z niedowierzaniem dzieci.

Czas minął bardzo szybko. – Do zobaczenia za rok – żegnała wszystkich Nina Poremska. – Składam serdeczne podziękowania Senatowi RP. – Bez Was nie byłoby tego wszystkiego.

(os)

Obóz językowy – Język polski ostoją tożsamości narodowej został sfinansowany ze środków Senatu RP

Szlakiem Sienkiewicza – kultura, historia, tradycja: w poszukiwaniu wspólnych wartości

| Aktualności

– To były niezapomniane chwile – przekonuje Daria Fenko – Poznałam ciekawych ludzi, dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy i do tego wszędzie ten Sienkiewicz. Nie miałam pojęcia, że jego twórczość jest tak związana z historią Ukrainy.

„Szlakiem Sienkiewicza – kultura, historia, tradycja: w poszukiwaniu wspólnych wartości” to projekt realizowany przez uczniów i studentów z Polski i Ukrainy.  Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Celem jest promocja twórczości i dziedzictwa wybitnego noblisty nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na Ukrainie – przekonuje Aleksandra Osadczy, opiekun projektu.

Dlatego młodzież przez prawie dwa tygodnie podróżowała i konstatowała jego twórczość.

– Byliśmy w Kamieńcu, Wiśniowcu i innych miejscach tak związanych z Henrykiem Sienkiewiczem, rozmawialiśmy o nim i jego twórczości. – wspomina Andrianna Łaptuta z ukraińskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Przy okazji zgłębiania twórczości Sienkiewicza w powiązanych z nim miejscach, nie zabrakło rozmów z pogranicza historii i polityki, w szczególności na temat powstania kozackiego wywołanego przez Bohdana Chmielnickiego. – Jakże różna może być interpretacja tamtych wydarzeń – wskazywała prof. Maria Fenko, opiekun projektu, a na co dzień wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku. – Budujące jest jednak to, że młodzież potrafi się słuchać wzajemnie, brać pod uwagę argumenty drugiej strony. Dlatego cieszę się, że zorganizowana debata na ten temat była tak merytoryczna. Widać, że młodzież się przygotowała wyciągając dyskusję na poziom iście uniwersytecki.

Zebrane informacje posłużą do stworzenia multimedialnego komiksu, nad którym młodzież pracuje w Nałęczowie. – Spokój, zieleń i artystyczna atmosfera sprzyjają wenie twórczej – śmieje się Jerzy Rosiak, emerytowany dyrektor miejscowego Zespołu Szkół i wielki miłośnik twórczości noblisty.  – Nałęczów jest nierozerwalnie związany z trzema wielkimi pisarzami. Mieszkali tu Stefan Żeromski, Bolesław Prus i właśnie Henryk Sienkiewicz – wylicza Jerzy Rosiak.

Projekt realizowany jest przez młodzież z Gimnazjum nr 4 w Łucku, Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu im. Łeski Ukrainki, licealistów z Lublina, Mińska Mazowieckiego i Warszawy. W ramach projektu uczniowie i studenci odwiedzili miejsca związane z twórczością Henryka Sienkiewicza za równo na Ukrainie, jak i w Polsce.

(maku)

Strona 1 z 1112345...10...Ostatnia »